Sportivul român Denis Iovescu, a devenit campion mondial la Karate Do, după ce s-a impus la categoria -85 kilograme, în finala competiției organizate în Florida (Statele Unite) de către World Union Karate Do Federation (WUKF).

Denis Iovescu este student al Universității de Vest din Timișoara, la Facultatea de Educației Fizică și Sport (FEFS-UVT) și este pregătit de către antrenorul Bede Laszlo Arthur.

Timișoreanul a fost desemnat anul trecut cel mai mai bun sportiv al județului Timiș, de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș.

El este practicant de karate de la vârsta de 12 ani, fiind deținător al centurii negre cu 2 Dan.

Desfășurat între 2 și 7 iulie 2022 în Florida (USA), Campionatul Mondial de Karate a avut la start un număr total de 1470 de sportivi din 34 de țări.

În competiția pe echipe, România s-a clasat la final pe locul 2.

One thought on “Fabulos! Denis Iovescu, un student din Timișoara, a devenit campion mondial la karate

1. Ca ziaristi ar trebui sa publicați informații despre toți campionii de la Campionatul mondial de karate, timișoreanul Kevin Luca vine acasă cu 4 medalii din care 2 de aur la individual și open, și voi faceți reclama și promovați doar 1 sportiv pe Denis, Iovescu, care a cucerit 1 medalie de aur ?!