Ex-polistul Deian Sorescu, gol și pasă decisivă în Turcia

Ex-polistul Deian Sorescu a înscris un gol pentru Gaziantep în meciul pierdut în deplasare cu Trabzonspor, scor 2-4, din etapa a 34-a a primei ligi de fotbal din Turcia. Și Denis Drăguş a punctat în partida menționată, din pasa timișoreanului.

Sorescu a scuturat plasa în minutul 12, iar colegul său de la echipa de club și din naționala României a marcat în minutul 21. Gaziantep a condus cu 2-0 la pauză, însă repriza secundă s-a jucat pe cu totul alte coordonate.

Trazbonspor a revenit grație hattrick-ului semnat de nigerianul Paul Onuachu (min. 50, 66, 68), celălalt gol al gazdelor fiind reuşit de nord-macedoneanul Enis Bardhi, din pasa autorului primelor trei goluri (min. 65).

Portarul Florin Niţă şi mijlocaşii Alexandru Maxim (avertizat cu cartonaş galben în minutul 41) şi Deian Sorescu au fost integralişti la Gaziantep, în timp ce atacantul Denis Drăguş a fost înlocuit în prelungiri.

Sorescu are patru goluri marcate în 14 partide în acest sezon pentru Gaziantep, precum şi o pasă decisivă, iar Drăguş a punctat de 12 ori în 29 de apariții pe teren.

Gaziantep ocupă locul al 16-lea, primul aflat deasupra liniei retrogradării, acumulând 34 de puncte, cu unul mai mult decât primele două echipe aflate sub ea.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.