Doi timișoreni, campioni mondiali la dans sportiv

campioni dans

La sfârșitul săptămânii trecute, la Kistelek-Ungaria, s-a desfășurat Campionatul Mondial de Tineret la Dans Sportiv – secțiunea dansurilor standard.

La această competiție s-au aliniat 66 de perechi din 33 de țări de pe toate continentele, practic participând perechile campioane și vicecampioane din fiecare țară.
campioni dans1
România a fost reprezentată de perechile Alin Sebastian Heler Zicoane – Anca Copos, campionii naționali en-titre, de la clubul Sportim Dance Timișoara, și de Dragoș-Marian Comșa – Alexandra Cristina Bujor, vicecampioni naționali, pereche mixtă între cluburile Sportul Studențesc Universitar București și Zedan’s București.

Evoluția sportivilor români a fost una remarcabilă, mai ales a perechii noastre campioane care nu s-a oprit până în finală, acolo unde a ocupat detașat locul I și s-a încununat cu titlul de Campioni Mondial de Tineret Standard.

În urma acestei victorii răsunătoare, Alin Sebastian Heler Zicoane și Anca Copos au urcat pe locul I în World Ranking Youth, clasamentul WDSF (World Dance Sport Federation) cu 2100 puncte.

Alin și Anca sunt și Campioni Europeni la aceiași categorie.

Perechea Dragoș-Marian Comșa – Alexandra Cristina Bujor au încheiat competiția de la Kistlek pe locul 13.