Debut sub tricolor pentru Andrei Ardelean, un tânăr baschetbalist timişorean

Sala Sporturilor „Sezai Surroi” din Prizren, al doilea cel mai mare oraş din Kosovo, a găzduit, recent, turneul internaţional U14 din cadrul programului FIBA Youth Development Fund. Din lotul ţării noastre a făcut parte şi juniorul Andrei Ardelean, legitimat la SCM UVT OHMA Timişoara.

A fost prima sa convocare sub tricolor, iar evoluţiile din Kosovo au fost apreciate de staff-ul tehnic alcătuit din Alin Culea (antrenor principal), Vasile Boca (antrenor secund) şi Tiberiu Dumitrescu (director tehnic al Federaţiei Române de Baschet). România a înregistrat o victorie, cu Kosovo, şi a pierdut celelalte meciuri disputate. Ardelean a evoluat în fiecare partidă şi a avut o medie de 11 minute pe joc. În două confruntări a reuşit să marcheze.

„A fost o experienţă utilă pentru mine. Am relaţionat bine cu colegii, cu unii mă ştiam de la competiţiile naţionale. M-am înţeles bine şi cu antrenorii. La lotul naţional eu am jucat pe poziţia 4”, a declarat Andrei Ardelean (1,95 metri), care a jucat la turneul YDF U14 din Kosovo în ciuda unei accidentări uşoare la glezna stângă.

CITEŞTE ŞI: Timişoreanul Roland Stanciu, convocat la naţionala U18

Juniorul timişorean încheie un sezon încărcat. El a evoluat la echipele U14 şi U16 ale clubului nostru, angrenate în campionatele naţionale ale categoriilor de vârstă menţionate, şi şi-a reprezentat şcoala, Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga”, la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, cu care s-a clasat pe locul al şaselea.