Debut cu dreptul pentru spotivii timișeni

concurs moto

Vlad Neaga şi Alexandru Szekely, sportivi legitimaţi la ACS Dumbrăviţa, au concurat în weekend-ul trecut în campionatul balcanic şi în cel naţional individual de motociclism viteză, pe circuitul de la Serres (Grecia).

Pentru Neaga, care a participat la clasa „Formula 600”, a fost prima cursă la disciplina menţionată. Acesta pilotează o motocicletă Kawasaki ZX-6R, având numărul de concurs 194.

Cu toate că parcursul său a fost plin de emoţii şi presărat cu unele evenimente neplăcute, tânărul pilot dumbrăviţean a avut un parcurs remarcabil.

La prima intrare pe circuit, motocicleta sa a refuzat să pornească, întrucât acumulatorul s-a descărcat subit.

Apoi, în celelalte două antrenamente rămase, el şi membrii echipei sale au încercat să facă setările cele mai bune. Neaga a reuşit să înveţe configuraţia circuitului, să frâneze tot mai bine şi să se înscrie din ce în ce mai corect pe trase.

În a doua zi, la antrenamentele de calificări, viteza a crescut tot mai mult, acesta reuşind să obţină cel mai bun timp al piloţilor din campionatul naţional şi al şaptelea din întrecerea balcanică.

Cursa de sâmbătă a încheiat-o pe prima poziţie în campionatul naţional şi pe şase în cel balcanic.

Din cauza unei neconcordanţe între regulamentele celor două competiţii referitoare la folosirea anvelopelor, el a fost descalificat.

Cu toate acestea, pregătirile pentru cursa de duminică au continuat şi rezultatele nu au întârziat să apară. La încălzire, Vlad Neaga a încheiat primul, cu cel mai bun timp, atât în campionatul balcanic, cât şi în cel naţional.

A obţinut din nou locul întâi în CN şi poziţia a şasea în concursul internaţional. A fost o cursă cu multe depăşiri şi cu un acroşaj din care a rezultat o tobă îndoită şi urme de anvelope pe costumul de pilotaj.

Vlad Neaga este campionul en-titre al supermoto-ului din România, la clasa S Open, iar de anul acesta participă şi la cursele de viteză la clasa F 600.

Alexandru Szekely, vicecampion naţional la supermoto SOpen, a participat şi la curse de viteză în afara campionatului naţional.

El pilotează o motocicletă BMW S1000 RR, având numărul de concurs 126. În acest sezon competiţional, Szekely a hotărât să participe la Formula 1000, înregistrând la rândul său rezultate de excepţie.

În prima etapă s-a clasat primul în campionatul naţional şi pe zece în cel balcanic, iar în runda următoare a fost primul şi, respectiv, al şaselea.

Următoarea cursă a celor doi piloţi va fi una de supermoto – prima etapă a Campionatului Naţional Individual de Supermoto – şi se va desfăşura la Arad în zilele de 28 şi 29 aprilie.