Cupa României a încins atmosfera la Nădrag

Cupa României a încins atmosfera la Nădrag. Primul concurs automobilistic de anvergură organizat în judeţul Timiş în acest an a fost Cupa României VTM.

Ediţia a 10-a a fost organizată tot la Nădrag, cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş şi a primăriei locale, sub auspiciile Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Evenimentul pe patru roţi din weekend-ul trecut a fost apreciat la unison de toţi cei prezenţi ca fiind şi cel mai reuşit de până acum. A avut toate ingredientele pentru a primi o asemenea catalogare. Organizarea a fost de excepţie, arbitrajul excelent, adrenalină din plin, fair-play, prezenţa unui monopost – cel condus de Emanuel Bălan (Newa Prototip), fete la start şi o ieşire spectaculoasă în decor.

Au participat mulţi piloţi de frunte din vestul ţării. Pe primul loc al podiumului la clasa 1 a urcat Marius Giurisici (Honda Civic), la clasa 2 s-a impus Claudiu Dănilă (Renault Megane), iar primul la clasa 3 a fost şi totodată câştigător al Cupei României a fost Darius Vilsan (BMW E36).

La echipe a câştigat CSC Dumbrăviţa, în alcătuirea Marius Giurisici, Darius Vilsan, Cosmin Ciucur, Sergiu Tirla, Gabriel Găman.

Top 3 clasa 1: 1. Marius Giurisici (Honda Civic), 2. Adrian Lupulescu (Suzuki Swift), 3. Adrian Goga (Renault Clio).

Top 3 clasa 2: 1. Claudiu Dănilă (Renault Megane), 2. Zdravco Stoianov (Opel Kadett), 3. Gabriel Găman (Seat Ibiza).

Top 3 clasa 3: 1. Darius Vilsan (BMW E36), 1. Sergiu Tirla (BMW E36), 2. Claudiu Popa (Opel Kadett).

Top 3 open: 1. Darius Vilsan (BMW E36), 2. Sergiu Tirla (BMW E36), 3. Claudiu Popa (Opel Kadett).

CITEŞTE ŞI: Concurs de pescuit pentru juniori, în Timiş. Participarea este gratuită

Clasament echipe: 1. CSC Dumbrăviţa (Marius Giurisici, Darius Vilsan, Cosmin Ciucur, Sergiu Tirla, Gabriel Găman), 2. Condor Rally Team (Adrian Lupulescu, Christian Perescu, Claudiu Popa, Zdravco Stoianov).