Cupa Cupelor a ajuns la Timișoara!

CS K-ZE Karate Timișoara s-a clasat pe prima poziție la o competiție puternică organizată recent la Arad, cu peste 200 de medalii cucerite la toate categoriile. La Cupa Cupelor au participat 450 de karateka de la 20 de structuri sportive. Au fost două zile pline de emoții, cu lacrimi de bucurie, iar rezultatele muncii nu s-au lăsat așteptate.

„Felicitari tuturor sportivilor pentru evoluție, pentru toată munca depusă, pentru hotărâre! Datorită lor, după două zile grele de competiție, ne-am întors acasă cu Cupa Cupelor! Clubul nostru a fost cel mai bun! Continuăm!”, a declarat sensei Alexandra Pop (4 Dan).

Cupa Cupelor de la Arad a fost organizată sub egida Federației Române de Arte Marțiale şi a Departamentului de Karate I.K.U. Sportivii de la K-ZE KARATE vor continua să concureze la competiții organizate atât pe plan intern, cât și la nivel internațional. Acum, ei se pregătesc în vederea participării la Campionatul Național de Karate de la Timișoara, precum și la concursuri ce vor avea loc la Târgu Jiu și la Oradea. Cei mai buni sportivi își doresc să ajungă la Campionatul Mondial de la Buenos Aires (Argentina).

Clubul Sportiv K-ZE KARATE a fost înființat în urmă cu patru ani, cu scopul de a oferi un mediu pozitiv și disciplinat astfel încât toți sportivii, de la începători la avansați, să își atingă potențialul maxim. Ei sunt încurajați, prind încredere în forțele proprii, învață ce este prietenia și sunt educați să fie mai buni ca oameni. Sportivii clubului timișorean au adus deja numeroase premii naționale și internaționale.

CITEŞTE ŞI: Ultima vacanță pentru elevi înainte de încheierea cursurilor

În 2023, structura sportivă din capitala Banatului a obținut medalia de aur la Campionatul European de Karate IKU din Slovenia. Sensei Alexandra Pop are centura neagră 4 Dan și este maestru emerit al sportului. Ea este totodată coordonator și antrenor principal al Clubului Sportiv K-ZE Karate, având în palmaresul de sportivă mai multe titluri de campioană națională și internațională. De câțiva ani și-a dedicat timpul pentru a-i antrena pe micii sportivi.