CSŞ 1 Timişoara, cu trei luptători pe podium la Cupa României

Sala „Victoria” din Buziaş a găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, Cupa României de lupte la categoria de vârstă U17. Clubul organizator a fost CSŞ 1 Timişoara, iar pe saltele s-au aflat 400 de sportivi, reprezentanţi ai celor trei stiluri: greco-romane, libere şi feminine.

Pe lângă cucerirea medaliilor puse în joc, o altă miză importantă a acestei competiţii a reprezentat-o obţinerea calificării la campionatele balcanice şi europene din acest an.

Luptătorii de greco-romane de la CSŞ 1 Timişoara au obţinut trei medalii (două de aur şi una argint) şi o clasare pe locul al cincilea, după cum urmează: Andrei Olteanu (categ. 71 kg) – locul 1, Andrei Paleu (categ. 80 kg) – locul 1, Lucas Oprisa (categ. 71 kg) – locul 2, Angelo Pop (categ. 92 kg) – locul 5.

CITEŞTE ŞI: Mihai Rohozneanu, antrenorul SCM Politehnica Timişoara, la lotul național de handbal pe plajă

Antrenorii celor patru sportivi menţionaţi sunt Carol Both şi Sebastian Gavrilă. La lupte feminine, Andreea Albisoru, încadrată la categoria de greutate 63 de kilograme, s-a clasat pe poziţia a treia, reprezentând tot CSŞ 1 Timişoara. Aceasta este antrenată de Petru Brânduşan şi Sorin Mark.