Coronavirus, 1 noiembrie 2020. 910 bolnavi de Covid, internați la ATI. 268 de noi cazuri în Timiș

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.324 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba52271794,17
2.Arad5522993,34
3.Argeș70611291,19
4.Bacău84011962,00
5.Bihor68142573,3
6.Bistrița-Năsăud2807682,33
7.Botoșani3337851,76
8.Brașov97571312,8
9.Brăila3438461,28
10.Buzău3991601,21
11.Caraș-Severin2738762,09
12.Călărași1716361,08
13.Cluj96773444,87
14.Constanța58821331,7
15.Covasna23331122,63
16.Dâmbovița67222112,6
17.Dolj67651542,87
18.Galați64321371,51
19.Giurgiu1924311,41
20.Gorj2997151,34
21.Harghita3103612,89
22.Hunedoara4313941,89
23.Ialomița214041,6
24.Iași109922032,02
25.Ilfov61221071,64
26.Maramureș4530742,74
27.Mehedinți2200301,41
28.Mureș55291793,43
29.Neamț6298972,06
30.Olt37291291,3
31.Prahova97651211,74
32.Satu Mare1885721,67
33.Sălaj29881675,1
34.Sibiu56612573,68
35.Suceava94831071,78
36.Teleorman3220302,21
37.Timiș94732684,29
38.Tulcea1539351,02
39.Vaslui5065981,5
40.Vâlcea51321132,25
41.Vrancea3539241,1
42.Mun. București362965553,79
43.120 
 TOTAL246.6635.324 

 

Până astăzi, 7.067 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.10.2020 (10:00) – 01.11.2020 (10:00) au fost raportate 99 decese (54 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.489. Dintre acestea, 910 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.264.304 teste. Dintre acestea, 21.423 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 12.014 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.409 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 133 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 noiembrie.

Pe teritoriul României, 29.085 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.987 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.998 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 13 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.350 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 7.220 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.228.643 de lei.

 

stirioficiale.ro

 

0 Comments

No Comment.