Cele mai recente date privind epidemia de coronavirus, în județul Timiș. Câte cazuri noi sunt și ce focare mai sunt active

212 cazuri de îmbolnăvire de COVID-19 în Timiș. Localitățile în care au apărut infectări

Până astăzi, 14 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 761.963 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 708.151 de pacienți au fost declarați vindecați.

CITEȘTE ȘI: Cum vor arăta Londra, Paris sau Madrid după exodul de teama pandemiei. Noul concept „15-minute city” prinde contur

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.872 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14657312,08
2.Arad16388691,15
3.Argeș20660170,59
4.Bacău19393290,9
5.Bihor20628290,84
6.Bistrița-Năsăud8499110,75
7.Botoșani10392151,16
8.Brașov303361742,22
9.Brăila9536140,56
10.Buzău9250170,53
11.Caraș-Severin8025211,02
12.Călărași7403140,69
13.Cluj37564462,36
14.Constanța30971541,33
15.Covasna574650,71
16.Dâmbovița17084260,9
17.Dolj18326331,21
18.Galați19580210,99
19.Giurgiu7513140,77
20.Gorj6272291,33
21.Harghita601270,58
22.Hunedoara14575181,61
23.Ialomița7929200,81
24.Iași32420800,8
25.Ilfov29802752,11
26.Maramureș152571042,97
27.Mehedinți577550,7
28.Mureș17390271,12
29.Neamț13364231,03
30.Olt10950250,74
31.Prahova26702440,74
32.Satu Mare9091181,74
33.Sălaj7573181,57
34.Sibiu19147381,27
35.Suceava20043461,4
36.Teleorman9414-1**1,16
37.Timiș353141933,69
38.Tulcea6230160,57
39.Vaslui12485300,88
40.Vâlcea11372310,82
41.Vrancea795490,4
42.Mun. București1234294932,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1512*-116 
 TOTAL761.9631.872 

În județul Timiș, la duminică, se înregistrau 8 focare aflate sun supraveghere epidemiologică:

CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE COMLOȘU MARE – 49 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
SPITALUL DE PSIHIATRIE JEBEL – 29 cazuri confirmate – Focar in supraveghere
FIRMA PRIVATĂ PRODUCȚIE MOBILĂ TIMIȘOARA – 8 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE SÂNNICOLAU MARE – 13 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 12 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
ISU BANAT – 15 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
FIRMA PRIVATĂ JIMBOLIA – 19 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CENTRUL ŞCOLAR PENTRU EDUCAŢIE INCLUZIVĂ “DUMITRU CIUMĂGEANU” TIMIȘOARA – 5 cazuri confirmate – Focar în supraveghere

0 Comments

No Comment.