Cazurile noi de COVID-19 cresc alarmant. La ATI sunt aproape 1.000 de pacienți

În ultimele 24 de ore au fost 6.789 de cazuri noi de COVID-19. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri zilnice din acest an. Ultima dată când au fost mai mult de 6.700 de cazuri a fost în decembrie 2020.

CITEȘTE ȘI: Testări COVID gratuite, la Policlinica Spitalului Județean Timișoara

Până astăzi, 21 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.158.841 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 80 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.082.701 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.789 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 80 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba221491011,36
2.Arad251001011,66
3.Argeș28564840,92
4.Bacău281201251,44
5.Bihor304881151,12
6.Bistrița-Năsăud135781172,76
7.Botoșani155231051,89
8.Brașov452341751,28
9.Brăila13825460,86
10.Buzău13270480,83
11.Caraș-Severin12361831,52
12.Călărași11088641,59
13.Cluj613783272,55
14.Constanța459123081,96
15.Covasna8781310,61
16.Dâmbovița23510980,94
17.Dolj28903662,06
18.Galați292441541,39
19.Giurgiu11896761,68
20.Gorj9824481,03
21.Harghita8652300,66
22.Hunedoara239511091,16
23.Ialomița11460621,28
24.Iași452932191,53
25.Ilfov48277933,39
26.Maramureș226411692,67
27.Mehedinți9015811,37
28.Mureș24901910,89
29.Neamț20438971,29
30.Olt15774781,67
31.Prahova377222021,58
32.Satu Mare151781303,33
33.Sălaj11598491,72
34.Sibiu27837831,54
35.Suceava269591991,99
36.Teleorman150081221,96
37.Timiș588264813,09
38.Tulcea8805170,84
39.Vaslui174051281,55
40.Vâlcea17203801,22
41.Vrancea11471341,19
42.Mun. București19534010482,91
43.Din străinătate**138215
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

4957*

900
 TOTAL1.158.8416.789

Până astăzi, 35.721 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 20.09.2021 (10:00) – 21.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 129 de decese (57 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 129 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 13 la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 la categoria de vârstă 70-79 ani și 40 la categoria de vârstă peste 80 ani.

120 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.