
ACS Ambasadorii Speranței Timişoara anunță că sportivii Casian Munteanu şi Andrei Cupşa au fost nominalizați pentru titlul de „Sportivul Anului Special Olympics” în cadrul Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic.
Aceștia și-au demonstrat valoarea la Jocurile Mondiale de Iarnă Special Olympics din Torino (Italia), unde Casian Munteanu a câștigat două medalii de aur și una de argint, iar Andrei Cupșa – una de aur.
ACS Ambasadorii Speranței are doi dintre cei trei sportivi nominalizați.
„Aceste realizări sunt o dovadă a excelenței noastre, într-un club dedicat persoanelor cu dizabilități. La prima gală a sportului paralimpic, zece categorii de excelență vor fi premiate, pentru a recunoaște performanța sportivilor, dar și munca antrenorilor, a cluburilor, a echipelor și contribuțiile care susțin sportul paralimpic în România. Premiile sunt acordate pe baza unui Regulament de jurizare transparent și obiectiv, luând în calcul doar rezultate oficiale din competiții naționale și internaționale.
Juriul, format din membri ai Comisiei Tehnice de Performanță a CNP, specialiști și jurnaliști sportivi, asigură un cadru obiectiv. Prin această Gală, Comitetul Național Paralimpic creează un cadru durabil de recunoaștere a excelenței paralimpice în România”, se arată într-un comunicat al ACS Ambasadorii Speranței Timişoara.
Va fi prima gală organizată de Comitetul Național Paralimpic, aceasta urmând să fie transmisă miercuri, de la ora 19, pe postul TVR Sport.


