
Caniculă în Timiș. Recomandările medicilor timișoreni
Valul de căldură din aceste zile poate avea efecte serioase asupra sănătății, mai ales în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.
Medicii Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara recomandă prudență și respectarea câtorva măsuri simple de protecție în perioadele caniculare.
„Expunerea prelungită la căldură poate provoca de la simptome ușoare, precum edemele produse de căldură, până la afecțiuni severe, cum sunt sincopa cauzată de căldură și hipertermia.
În cazurile grave, pacientul poate avea o temperatură corporală de peste 40 de grade și pot apărea simptome neurologice, precum alterarea stării de conștiență, convulsii, dar și dezechilibre electrolitice și metabolice.
Aceste situații reprezintă urgențe medicale, cu risc crescut de deces, și necesită prezentarea de urgență la spital”, explică dr. Adina Mârza, medic în cadrul Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara.
Pentru a reduce riscul apariției problemelor cauzate de caniculă, medicii recomandă în primul rând evitarea deplasărilor și a expunerii prelungite la soare între orele 11:00 și 18:00.
De asemenea, se recomandă consumul a cel puțin doi litri de lichide pe zi, evitarea alcoolului și a băuturilor cu conținut ridicat de cofeină sau zahăr.
În plus, este indicată purtarea hainelor lejere, deschise la culoare, folosirea unei pălării, a ochelarilor de soare și aplicarea unei creme cu factor de protecție solară (SPF).
Totodată, este bine să fie evitat efortul fizic intens în orele cu temperaturi ridicate. În cazul în care acest lucru nu este posibil, persoanele trebuie să se hidrateze corespunzător, să poarte îmbrăcăminte ușoară și să își protejeze capul de razele directe ale soarelui.
Dacă apar simptome precum amețeală, slăbiciune, greață, dureri de cap, confuzie sau pierderea stării de conștiență, solicitați imediat ajutor medical.


