
Caniculă în Timiș. ANM a emis cod portocaliu
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi coduri de temperaturi deosebit de ridicate.
Un cod galben este valabil în 26 iunie, între orele 12 și 21.
În acest interval, valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.
Codul Portocaliu este valabil în 26 iunie, între 12 și 21, perioadă în care vor fi înregistrate temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat

Sunt afectate: județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș
Astfel, în județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă.
CITEȘTE ȘI: Incendiu puternic în Timiș, la o fabrică de prelucrare a lemnului (foto)
Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.


