Calificare dramatică! Batem Germania și continuăm în grupele principale la Campionatul European U19

România U19 a învins Germania U19, scor 35-30, în ultimul meci al grupei B de la Campionatul European de handbal feminin U19, și a obținut o calificare dramatică în faza grupelor principale.

România avea nevoie de o victorie la cel puțin 4 goluri pentru a ajunge între cele mai bune opt echipe.

Partida a avut o desfășurare dramatică. La pauză, România U19 a intrat cu un avantaj de 3 goluri, scor 18-15. Debutul părții secunde a fost ideal. În minutul 40, avansul ajunsese la 8 lungimi, iar calificarea părea jucată.

Cu 60 de secunde rămase, am avut atacul și exact diferența care ne califica, 4 goluri! Mingea a ajuns în extremă, la Mihaela Mihai, dar aruncare s-a dus mult peste.

Portărița „tricoloră” a scos fantastic, Lixăndroiu a marcat în poarta goală. Germania s-a grăbit, s-a apropiat la un gol de calificare. Anamaria Grigore a punctat și ea în ultimele secunde!

Campionatul European de handbal feminin U19 este găzduit de România, la Pitești și Mioveni.

Sursa: gsp.ro

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.