Belgia învinge Anglia şi câştigă bronzul la Cupa Mondială

meci

Naționala Belgiei a câștigat medaliile de bronz de la Cupa Mondială 2018 după ce a învins Anglia, scor 2-0.

Partida de la Moscova a avut un ritm alert, în care cele două formații și-au împărțit momentele de dominare.

Belgienii au avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul, prin fundașul dreapta Meunier care a finalizat excelent o centrare din partea stângă.

Anglia și-a revenit cu greu după primirea golului, iar belgienii mai puțeau înscrie de câteva ori, însă Lukaku a fost imprecis la finalizare.

La pauză, antrenorul englezilor i-a trimis pe teren pe Lingard și Rashford, iar aceștia au înviorat jocul ofensiv al naţionalei Albionului.

Dier și Maguire au ratat șanse importante, însă cei care au punctat au fost tot belgienii.

Eden Hazard s-a descurcat excelent în minutul 81 și a marcat fără emoții din careu, aducând astfel victoria belgienilor.

Pentru naționala Belgiei, bronzul de la turneul final este cea mai bună performanță din istoria participării la un Mondial.

În marea finală se vor întâlni Franța și Croația, duminică de la oră 18:00.