Au murit încă 174 de români infectaţi cu Covid-19! La ATI sunt 1.149 de pacienți

În intervalul 12.11.2020 (10:00) – 13.11.2020 (10:00) au fost raportate 174 decese (100 bărbați și 74 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Teleorman, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20 – 29 de ani, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 66 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

168 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.892. Dintre acestea, 1.149 sunt internate la ATI.

9.489 de cazuri noi, dintre care 493 în Timiş, la 37.136 de teste prelucrate

Până astăzi, 13 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 343.725 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba74072525,81
2.Arad81532915,24
3.Argeș93312643,1
4.Bacău102411522,31
5.Bihor101493775,9
6.Bistrița-Năsăud42241814,05
7.Botoșani45591172,73
8.Brașov135175075,5
9.Brăila4114732,02
10.Buzău5091992,19
11.Caraș-Severin3572852,77
12.Călărași2676712,28
13.Cluj148675867,3
14.Constanța98379704,66
15.Covasna3120843,4
16.Dâmbovița85461363,1
17.Dolj93232853,79
18.Galați76961302,04
19.Giurgiu27011162,07
20.Gorj3643601,87
21.Harghita3949902,52
22.Hunedoara62941543,14
23.Ialomița3129902,78
24.Iași144093542,85
25.Ilfov95745004,71
26.Maramureș65661913,8
27.Mehedinți2839652,27
28.Mureș84573904,87
29.Neamț77941392,75
30.Olt51981191,71
31.Prahova140563883,73
32.Satu Mare34191543,72
33.Sălaj44371156,25
34.Sibiu95354707,78
35.Suceava110941142,13
36.Teleorman4234852,77
37.Timiș141944896,49
38.Tulcea2062712,02
39.Vaslui6126861,93
40.Vâlcea6497923,16
41.Vrancea4251571,42
42.Mun. București4778211145,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe5062*-674 
TOTAL343.7259.489 

 


DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns