
Atacurile de panică ale copiilor pot avea urmări grave, atrage atenția un psiholog timișorean
Atacurile de panică pot să apară și în rândul copiilor și adolescenților, iar simptomele sunt similare celor experimentate de adulți. Aceștia pot resimți: teama de a ieși din casă; pot deveni defensivi și irascibili; pot avea un apetit scăzut; nu se pot concentra; nu își duc la bun sfârșit sarcinile; nu se odihnesc corespunzător (insomnie, coșmaruri); își pierd interesul față de activitățile care le făceau plăcere.
„În unele cazuri, adolescenții care suferă de atacuri de panică pot chiar să se gândească recurent la moarte și sinucidere. Plânsul frecvent și fără un motiv aparent este și el un semnal al atacurilor de panică.
Cauzele atacurilor de panică în rândul copiilor și adolescenților pot varia, de la abuzuri fizice și verbale, la traume emoționale și stres posttraumatic apărut în urma unor evenimente neplăcute, precum: divorțul părinților; schimbarea școlii și a colectivului; mutarea într-o locuință nouă; pierderea unei persoane dragi.
Nediagnosticate și în lipsa unui tratament adecvat, atacurile de panică ale copiilor pot avea urmări destul de grave pe termen lung: pierderea concentrării și incapacitatea de a se mobiliza pentru finalizarea sarcinilor pot duce la dificultăți de învățare. teama de anumite locuri poate duce la neadaptare socială, iar în cazuri extreme, anxietatea și atacurile de panică pot degenera în tulburare depresivă.
Psihoterapia este necesară și benefică pentru depistarea cauzelor ascunse ale tulburării de panică, gestionarea stărilor până la remitere, înțelegerea propriei persoane și creșterea calității vieții”, spune Daniela Biriș, psiholog clinician și psihoterapeut la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș” Timișoara.
CITEȘTE ȘI: Invitaţie la Festivalul „Ceaunul de Aur” al etniilor din Banat
La fel ca în cazul adulților, identificarea factorilor care favorizează episoadele de panică este esențială pentru stabilirea unui tratament. Potrivit specialiștilor, soluțiile sunt similare cu cele pentru adulți, însă, în cazul medicamentelor, dozele sunt adaptate în funcție de vârsta și masa corporală a copiilor.



Da, psihoterapia este importanta insa NU doar cu copiii, ci si cu familiile lor! Eu recomand terapie de familie in asemenea situatii!