Alb-violeţii, ca şi retrogradaţi…

Alb-violeţii, ca şi retrogradaţi...

Politehnica Timişoara a pierdut, sâmbătă, un meci esenţial.

În duelul ultimelor două clasate ale grupei A din play-out-ul Ligii a II-a la fotbal a fost 1-2 (0-1) în deplasare cu Minaur Baia Mare.

Pe un teren foarte greu, gazdele au deschis scorul prin Berisha (min. 10), care a reluat din careul mic în urma unei centrări de pe stânga.

Încurajaţi de fanii viola, timişorenii au egalat prin mijlocaşul defensiv T. Călin, aflat la primul său gol pentru Politehnica.

El a marcat din careul de 6 metri, după o lovitură liberă din partea stângă.

Pentru a-şi creşte şansele de salvare, alb-violeţii aveau nevoie de victorie.

Cele trei puncte le-au obţinut însă galben-albaştrii.

După o bară consemnată în minutul 72, Chinde a prins un şut de generic de la 30 de metri, cu cinci minute înainte de final, şi a stabilit scorul final: 2-1 pentru Minaur.

Mai mult, polistul Bîrnoi a fost eliminat în prelungirile meciului.

Politehnica se află la opt puncte de locul de baraj ocupat de Metaloglobus Bucureşti, extrem de greu de recuperat în cele cinci meciuri pe care le mai are de disputat.

Politehnica Timişoara: D. Moldovan – D. Radu, Bocşan (cpt), Porumb, Taub (Gîdea ’63) – Tiihonen, T. Călin – Stojanovic (Bîrnoi ’74), Ignea (Marincu ’90), Oanea – Gavra. Rezerve: Murariu – Târşa, Mada, Ţurcaş, A. Vlaicu. Antrenor: Octavian Benga.