Alb-violeţii au căzut pe locul de baraj >> Concordia Chiajna – ACS Poli Timişoara 3-1 (1-0)

Ionut Popa 2

Băieţii lui Ionuţ Popa nu au reuşit să obţină un rezultat favorabil miercuri la Chiajna şi tremură din nou pentru o poziţie care să le asigure menţinerea în elita fotbalului românesc. Concordia s-a impus cu scorul de 3-1 (1-0) şi a depăşit-o pe ACS Poli în clasament, cedându-i locul al şaselea în play-out, care duce la baraj.

Partida a contat pentru etapa a 11-a, fiind programată mai devreme pentru a le permite timişorenilor să evolueze pe 20 mai în finala Cupei Ligii.

Ilfovenii au marcat primele două goluri în urma unor faze fixe. Pena (min. 24), Albu (min. 84) şi Feussi (min. 90) au punctat pentru gazde, iar Mailat (min. 75) a semnat reuşita formaţiei de pe Bega, una de senzaţie, şut puternic de la 20 de metri, mingea lovind bara din dreapta lui Bălgrădean înainte să scuture plasa Concordiei.

Egalarea n-a ţinut însă mult, în ultimele zece minute trupa lui Dan Alexa reuşind două goluri pentru trei puncte uriaşe în ierarhia fazei play-out a Ligii I.

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi, Dobrosavlevici, Albu, Melinte – Costin, Deaconu – Grădinaru, M. Cristescu (O. Herea ’90), Serediuc (Munteanu ’80) – Pena (Răducanu ’73). Antrenor: Dan Alexa.

ACS Poli Timişoara: Straton – Străuţ, Bocşan, Şeroni, Novak – Artean, Soljici – Bărbuţ, Popovici (Croitoru ’58), Fucek (Mailat ’71) – Drăghici. Antrenor: Ionuţ Popa.

Cartonaşe galbene: Pena ’57, Melinte ’77, Feussi ’88 / Soljici ’67.

„A fost o partidă grea, am jucat împotriva unei echipe bune. După gol ne-am retras prea mult. A început să se simtă oboseala, nu mai avem tonus, putere, în repriza a doua abia stăm în picioare. Cea mai importantă este salvarea de la retrogradare. Va fi dificil în continuare, pentru că am mers pe toate cele trei fronturi”, a declarat Sebastian Mailat la microfonul Digi Sport.