ACS Poli rămâne ciuca bătăilor

Fără antrenorul Ştefan Nanu pe banca tehnică, suspendat, şi lipsită de aportul jucătorilor Octavian Drăghici, accidentat, şi Cristian Melinte, suspendat la rândul său, ACS Poli Timişoara a fost pradă uşoară, joi seară, pentru Universitatea Cluj.

„Şepcile roşii” s-au impus cu scorul de 4-0 (1-0) în partida disputată pe „Cluj Arena”, adminstrând fostei prim-divizionare alb-violete a cincea înfrângere consecutivă şi a 11-a în ediţia 2018-2019 a Ligii a II-a.

Doar în prima repriză bănăţenii au reuşit să se apropie periculos de poarta lui Dur-Bozoancă. Nu au reuşit să puncteze, iar ultimul fluier al primei reprize i-a găsit cu gol primit.

Gavra a marcat din careu, fructificând pasa primită de la Haţiegan din flancul drept (min. 24). A urmat reuşita lui Dumitrescu (min. 48), apoi a ieşit din nou la rampă Gavra (min. 70). „Careul” a fost completat de fostul polist Goga, care l-a învins pe Contra cu o lovitură de cap dintre fundaşii timişoreni (min. 87).

Pe banca Universităţii a stat Mircea Cojocaru, numit în funcţia de antrenor principal al grupării ardelene cu o zi înaintea partidei cu alb-violeţii. El a făcut parte din staff-ul lui Ioan Ovidiu Sabău în sezonul 2009-2010, când fostul internaţional a antrenat-o pe Politehnica Timişoara. „Moţul” a urmărit din tribună meciul de joi.

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoş, Sepsi (Berci ’73) – Dumitrescu, Florescu – Haţiegan (Ene ’58), Goga, Greu – Gavra (M. Coman ’79). Rezerve neutilizate: Albuţ, Hordouan, Giurgiu, Taub. Antrenor: Mircea Cojocaru.

ACS Poli Timişoara: M. Contra – Haruţ, Basici, Ivanov (Bocşan ’46), D. Filip – Motreanu, D. Pop, D. Codrea (Românu ’84), Keita – Golda, Stere (Iseini ’74). Rezerve neutilizate: Smaranda, Toboşaru. Antrenor: Ştefan Nanu.

Înainte de meci, luptătorul Daniel Ghiţă şi-a făcut apariţia la marginea terenului, promovând meciul pe care îl va disputa luni în cadrul galei „Colloseum Tournament”, ce va avea loc la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Sursa foto: acspoli.ro

Contactează autorul la: [email protected]a.ro