
Elevii Liceului de Arte Plastice din Timișoara au participat, recent, la etapa națională a Olimpiadei de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei, desfășurată la Slobozia, întorcându-se acasă cu rezultate remarcabile:
Premiul II la secțiunea Design grafic – Vreme-Moser Theodor (clasa a XI-a, prof. coordonatori Șeroni Darius și Drăgoi-Banciu Eugenia)
Premiul II la secțiunea Modă – Toma Andreea (clasa a XII-a, prof. coordonator Popescu Marioara)
Premiul III la secțiunea Design ambiental – Pepelea Iulia Maria (clasa a XII-a, prof. coordonatori Țuțuraș Ariana și Perciun Radu)
Mențiune la secțiunea Arhitectură – Gavriliuc Raul Cristian (clasa a XI-a, prof. coordonator Junc Ioana-Maria)
Mențiune la Design de produs – Stoian David Andrei (clasa a XI-a, prof. coordonatori Borlean Denisa și Furdea Mihaela)
Diploma Universității Naționale de Arte din București (UNARTE) la secțiunea Design grafic – Dinu Dilara Valentina (clasa a XII-a, prof. coordonatori Șeroni Darius și Furdea Mihaela).
Din lotul de elevii care au reprezentat Liceul de Arte Plastice din Timișoara la această competiție națională au mai făcut parte: Neagoe Irina Alexandra, Gherman Ioana Teodora, Ghemeș Samira Maria, Borca Ruxandra, Darie Nadia Bianca, Rișco D. Florica Beatrice Iuliana, Pintilie Rafael Rareș, Fusian Melisa și Prepeliță Ana-Maria Magdalena.


