
Opt tone de îngrăşământ chimic, depozitate direct pe sol, în Timiş
Polițiștii municipiului Lugoj au efectuat, joi – 27 februarie, un control privind produsele pentru protecția plantelor și a îngrășămintelor chimice la o societate comercială din municipiu.
În urma activităților desfășurate, polițiștii au identificat aproximativ 8 tone de îngrășământ chimic, depozitat necorespunzător, aflându-se direct pe sol, fără a fi acoperit și fără a fi ferit de condițiile meteo nefavorabile, nerespectând astfel fișa de securitate a produsului.
Toată cantitate a fost lăsată în custodia reprezentantului societății comerciale respective, fiindu-i pus în vedere ca în cel mai scurt timp să ia toate măsurile necesare depozitării corespunzătoare, în condiții care să elimine riscul de a fi afectate elemente ale mediului înconjurător.
CITEŞTE ŞI: Porturile Dunării bănățene, o resursă neexploatată
A fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice și produselor de protecție a plantelor numai ambalate și în locuri protejate.
Imagine cu titlu ilustrativ


