
A fost inaugurat Centrul Comunitar de Învățare Permanentă Timiș (foto).
În prezența președintelui Consiliului Județean Timiș, Alin Nica, marți, 27 august, a avut loc inaugurarea Centrului Comunitar de Învățare Permanentă Timiș (CCIPT).
Amplasat pe Calea Torontalului, la km 6, în Parcul Industrial și Tehnologic al Timișoarei, centrul are drept scop facilitarea participării la activități din domeniul formării și ocupării profesionale prin organizarea de cursuri de calificare, pregătiri în zona educațională non-formală și nu numai.

Deocamdată, instruirea în cadrul centrului poate fi asigurată doar pentru formarea teoretică, cu excepția sălilor dotate cu echipamente IT și a atelierelor de creație, ateliere care pot găzdui și alte evenimente.
Proiectul a fost finalizat în decurs de aproximativ patru ani, beneficiind de o finanțare europeană de aproximativ 1,8 milioane de euro, fiind un proiect transfrontalier conceput împreună cu Ungaria.
Spațiile pot fi utilizate atât de parteneri din domeniul învățământului public, prin acorduri de cooperare, cât și de către entități din mediul privat, pe baza contractelor de închiriere pe termen mediu și lung.

Construcția se întinde pe o suprafață de 1.354 de metri pătrați, pe două niveluri, fiind compusă din 2 birouri de consiliere, 6 săli de cursuri, 2 ateliere de creație, o sală IT, un spațiu multifuncțional pentru o audiență de 48 de persoane, un spațiu pentru socializare, plus alte spații conexe.
CCIPT este administrat de Consiliul Județean Timiș, prin Serviciul de gestionare a Patrimoniului, iar operaționalizarea, dezvoltarea funcțiilor și serviciilor profesionale sunt asigurate de RUWATIM SMDP SRL, o societate cu capital integral al județului, al cărei administrator este Sergiu Bălașa.

”Este un proiect de cooperare transfrontalieră foarte important pentru județul nostru și pentru regiune, în ansamblu. În momentul de față, județul Timiș se confruntă cu o serie de probleme care au fost sursa de inspirație a acestui proiect.
Am văzut recent o statistică de la INS, cum că județul Timiș a depășit Clujul la salariul mediu pe cap de locuitor.
Acest lucru arată pe de-o parte diversitatea și dezvoltarea economiei noastre locale, dar pe de altă parte arată și o presiune constantă pe mediul de afaceri, care suferă de o lipsă acută a forței de muncă.
Avem o ofertă excedentară de locuri de muncă față de cererea de pe piață. (…) Și atunci ai două soluții: să aduci forță de muncă proaspătă din alte județe sau din exteriorul țării, iar a doua soluție este o permanentă conversie profesională – învățarea pe parcursul întregii vieți, astfel încât forța de muncă să se adapteze noilor condiții ale economiei locale.
Acest proiect vine în sprijinul acestei a doua soluții. Acest centru, împreună cu partenerii care pot să folosească forța de muncă și în funcție de nevoile lor, poate să le ofere cadrul propice pentru desfășurarea activității de pregătire și reconversie profesională”, a declarat președintele CJT, Alin Nica.
”Pe ideea de cooperare, vom încerca să dezvoltăm împreună un sistem de valori comun agreat împreună cu furnizorii de servicii, privați și publici, și cu instituțiile publice care au atribuții și sunt active pe piața muncii.
Suntem într-un proces de operaționalizare a centrului, nu spunem că am ajuns la momentul în care operăm, adică furnizăm servicii. Vom facilita ”matching-ul” între cererea de formare și cererea de angajare.
Ne propunem să dezvoltăm o platformă interactivă ca instrument de lucru pentru această rețea de instituții pe care urmează să o dezvoltăm, astfel încât pe această platformă, furnizorii de servicii de formare, angajatorii, să vadă în moment real ce se cere și cine poate să răspundă”, a explicat Sergiu Bălașa, administratorul RUWATIM SMDP SRL.
CITEȘTE ȘI: Asfaltări masive într-o comună timișeană (foto)


