Robert Glință, locul 5 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta. UPDATE: Federația Internațională a schimbat ierarhia inițială

Robert Glință, locul 4 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta

Americanul Justin Ress (24 de ani) a primit medalia de aur în proba de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta, deși a fost descalificat inițial. Astfel, Robert Glință a încheiat pe locul 5.

Șirea inițială

Justin Ress a fost cronometrat cu cel mai bun timp în finală, 24 de secunde și 12 sutimi.

La finalul cursei, arbitrii au efectuat o analiză video și au decis că Justin Ress a greșit, întrucât nu a avut nicio parte a corpului deasupra apei în momentul în care a atins peretele, așa cum prevede regulamentul.

În urma deciziei arbitrilor, americanul Hunter Armstrong, al doilea clasat în finală, a fost declarat câștigător al medaliei de aur.

Înotătorul Robert Glință a obținut locul 4 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta. Sportivul român a reușit timpul de 24:57.

În Duna Arena din Budapesta, într-o atmosferă superbă, Glință n-a prins, din păcate, podiumul.

Pe culoarul al 7-lea, românul s-a clasat inițial pe locul 5, la egalitate cu grecul Christou – 24,57 secunde. Însă Justin Ress, cel care câștigase cursa, a fost descalificat de arbitri, astfel că Robert a urcat un loc, terminând la 6 sutimi de medalia de bronz.

CITEȘTE ȘI: Toate tramvaiele produse de Bozankaya ar urma să ajungă la Timișoara până la finele anului

Pe primele trei locuri s-au clasat: Hunter Armstrong – 24:14, Ksawery Masiuk – 24:49, Thomas Ceccon – 24:51.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *