77 de noi cazuri de infectare cu Covid-19 în Timiș. Rămânem într-un nefericit top al numărului de îmbolnăviri. Situația pe județe

Până astăzi, 30 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.055.265 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 989.393 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.636 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

77 dintre infectările din ultimele 24 de ore sunt în județul Timiș.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20501442,13
2.Arad23226442,06
3.Argeș26476441,46
4.Bacău25632331,14
5.Bihor28352512,14
6.Bistrița-Năsăud11571211,44
7.Botoșani13862160,89
8.Brașov42804681,90
9.Brăila12946341,48
10.Buzău12214161,08
11.Caraș-Severin10905241,97
12.Călărași9829151,07
13.Cluj56054802,66
14.Constanța42172631,71
15.Covasna8232192,10
16.Dâmbovița22098260,94
17.Dolj26048511,13
18.Galați26943321,56
19.Giurgiu1078791,21
20.Gorj909960,44
21.Harghita7927141,22
22.Hunedoara22408461,77
23.Ialomița1057041,24
24.Iași41664491,13
25.Ilfov44215242,67
26.Maramureș20096170,48
27.Mehedinți8053151,07
28.Mureș23246531,87
29.Neamț18314451,22
30.Olt14246191,15
31.Prahova33890831,79
32.Satu Mare1278480,98
33.Sălaj10683281,52
34.Sibiu25694481,94
35.Suceava23804140,42
36.Teleorman13346261,55
37.Timiș53369772,01
38.Tulcea8185151,11
39.Vaslui15686110,66
40.Vâlcea16018351,41
41.Vrancea10368161,01
42.Mun. București1800243632,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

924*

-70
TOTAL1.055.2651.636

Sursa: stiripesurse.ro

0 Comments

No Comment.