
Medalie de bronz pentru Ede Molnar în a doua etapă de Cupă Mondială de Mountain Bike XCE
Ede Molnar (Dinamo-Mit Clima-Bikexpert) a câștigat medalia de bronz în cadrul celei de-a doua etape de Cupă Mondială de Mountain Bike XCE desfășurată în Gdynia, Polonia. În cadrul aceluiași eveniment, Ede a luat startul și în a doua etapă din Cupa Mondială de MTB XCC (Short Track), pe care a terminat-o pe locul 4.
Riderul român și-a continuat performanța din ce în ce mai bună după ce în ultimele săptămâni a câștigat medalia de aur la prima etapă de Cupă Mondială de MTB XCC, în Turcia și medalia de bronz la Campionatul European de MTB XCE.
În cadrul aceleiași competiții a participat și Mate Szakacs (CSM Unirea Alba Iulia) care a căzut în timpul calificărilor probei de MTB Eliminator. Mate Szakacs a câștigat acum două săptămâni medalia de bronz din cadrul primei etape din Cupa Mondială de MTB XCE, desfășurată în Sakarya, Turcia și acum trei săptămâni a încheiat pe locul 4 în
Campionatul European al aceleiași discipline.
CITEȘTE ȘI: Întreruperi de curent electric în județul Timiș, în perioada 29 iunie – 4 iulie
Alături de cei doi sportivi a fost team managerul Simon Szilard.
Rezultatele celor doi sportivi reprezintă o nouă confirmare a progresului în disciplina MTB Eliminator (XCE), una dintre cele mai spectaculoase și dinamice probe din mountain bike, caracterizată prin dueluri directe și un nivel ridicat de intensitate pe trasee scurte și tehnice.


