
Aquatim: Lucrări în rețea, apă oprită sau presiune redusă în mai multe localități din Timiș
Aquatim anunță întreruperi de apă sau reducerea presiunii în mai multe localități din județul Timiș, între 23 și 27 februarie, ca urmare a unor lucrări programate în această perioadă.
Astfel, luni, 23 februarie, între orele 9-15, în Moșnița Nouă se va executa o conectare de conducte la intersecția străzilor Ogorului și Holdei. Pe durata lucrărilor se va opri apa pe străzile Cenușăreasa, Grâului, Secarei, Orzului, Porumbului și Ogorului.
De asemenea, pe 23 februarie, între orele 9-17, în Recaș se va întrerupe alimentarea cu apă pentru lucrări de mentenanță la Stația de Tratare.
Pentru lucrări de spălare a rețelei de distribuție, pe 23 și 24 februarie, între orele 8-15, presiunea va fi scăzută în Lugoj, în cartierul Naimontelep și pe strada Trandafirilor, iar pe 25 și 26 februarie, între orele 8-15, presiunea va fi redusă în zona Dealul Viilor și străzile Traian Vuia, Fagilor, Livezilor și Salcâmului.
Totodată, în săptămâna 23-27 februarie, zilnic între orele 9-14, în Izvin se va opri alimentarea cu apă pentru lucrări de spălare a rețelei de distribuție.
CITEȘTE ȘI: Întreruperi de curent electric în județul Timiș, în perioada 23 – 27 februarie
”Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.
La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, recomandăm clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă. Rugăm, de asemenea, consumatorii să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată”, transmite Aquatim.


