INS: Salariul mediu net a crescut în septembrie cu 56 lei față de luna august

Paradox. Deși salariul minim crește la 1 iulie, cei care îl încasează sunt mai săraci

INS: Salariul mediu net a crescut în septembrie cu 56 lei față de luna august

Salariul mediu net a ajuns în luna septembrie la 5443 lei, în creştere cu 56 lei (+1,0%) față de luna august 2025, arată datele publicate miercuri de Institutul Național de Statistică (INS).

În septembrie 2025, în majoritatea activităţilor din sectorul economic2, nivelul câştigului salarial mediu net a crescut comparativ cu luna august, ca urmare a acordării de prime trimestriale, anuale, pentru performanțe deosebite sau pentru „Ziua petrolistului”, drepturi în natură şi ajutoare băneşti, sume din profitul net şi din alte fonduri, arată specialiștii INS.

De asemenea, creșterile slariului mediu net s-au datorat realizărilor de producţie ori încasărilor mai mari.

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net au fost de 16,4% în activităţi auxiliare pentru intermedieri financiare, activităţi de asigurare şi fonduri de pensii și 14,0% în extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale.

Între 7,0% și 8,5% au crescut în activităţi de servicii anexe extracţiei, telecomunicaţii, și între 2,5% și 6,0% în alte activităţi industriale.

CITEȘTE ȘI: Investiție de 22 de milioane de lei, deblocată în Timiș, după mai bine de un deceniu

Au fost sectoare cu scăderi ale salariului ediu net: cu 14,9% în transporturi aeriene, între 2,0% și 6,5% în intermedieri financiare, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat, transporturi pe apă, activităţi de asigurări, reasigurări şi ale fondurilor de pensii, tipărirea şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor.

În sectorul bugetar s-au înregistrat creşteri ale câştigului salarial mediu net comparativ cu luna precedentă în învăţământ (+2,1%, ca urmare a reluării plății cu ora a cadrelor didactice), respectiv în administraţia publică (+0,4%). Câştigul salarial mediu net a scăzut uşor comparativ cu luna precedentă în sănătate şi asistență socială (-0,1%).

Comparativ cu luna septembrie a anului precedent, câştigul salarial mediu net a crescut cu 4,1%, potrivit Mediafax.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *