
Rectorul unei universități din Timișoara se numără printre românii care îi sorb cuvintele candidatului surpriză Călin Georgescu
Deși aproape toată țara se află în stare de șoc, după cel mai imprevizibil tur întâi al alegerilor prezidențiale din 1990 încoace, este limpede că acele peste două milioane de români care l-au votat pe Călin Georgescu, admirator declarat al președintelui rus Vladimir Putin, n-au aflat doar ieri despre existența candidatului pe care urma să pună ștampila.
Unul dintre fanii din umbră ai candidatului pro-rus este și rectorul Universității de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara, Cosmin Popescu, care, acum doi ani, asculta fascinat discursul gurului Călin Georgescu, ținut la Biserica Penticostală Betania din Jebel.
Este foarte interesant cum rectorul USVT, Cosmin Popescu, poate aprecia un discurs îndreptat împotriva “forțelor globaliste occidentale degenerate” (minutul 1.33 din videoclipul atașat), în timp ce universitatea pe care o conduce își propune, conform celor postate la secțiunea “Misiune și obiective” de pe propriul site, “implementarea unui management universitar, bazat pe cerințele moderne de calitate și finanțare globală și compatibil cu sistemul de învățământ european, bazat pe credite transferabile”…



Daca acest „candidat independent” reuseste sa ne puna din nou jugul rusesc, o sa ramanem cu el niste secole de acum inainte. Si nu vom scapa de el decat cu varsare de sange.
Pentru unii rusofobia a ajuns o religie. Tocmai astia ni-i vor aduce pe ruși pe cap. Mai temperati-va, bre!
Brindescule, de ce nu mergi mata pe front, cu mercenarii USR-sitului Radu Hossu? Că prea le zici cu foc.
Dacă atât ai înțeles din articol, problema e la tine 🙂
Mda…de ales intre jugul rusesc si jugul globalist…grea alegere…
De fapt in toata istoria noastra am fost minge de ping-pong intre marile puteri…
Plus „dirzenia” si „determinarea” noastra ca si popor….
Vai si amar
Arhitectura globalista se bazeaza pe compromisuri in timp ce jugul rusesc nu iti lasa nici un grad de libertate
Poate ca acest domn este inpotriva coruptiei!
Sau noi suntem pentru a ramane condusi de corupti si nepotism!
În esență, omul spune nimic. Niciun fir al discursului. Pauzele lungi dovedesc că improvizează, ca un elev nepregătit la examen.
Întrebați-l pe rectorul Popescu dacă aprecia discursul sau zâmbea ironic. Nu-i greu, găsiți numărul lui de telefon ușor.
Nu știu dacă rectorul Popescu l-a adus pe Georgescu la biserică sau a mers auzind că l-a adus cineva. Poate a mers de curiozitate. Iarăși: încercați meseria de ziarist, cereți opinia rectorului Popescu. Care probabil n-a mers la biserică în calitate de rector, ci de enoriaș, poate de invitat, cine știe…
Reiese, din articol, că rectorul trebuia să sară ca ars de pe scaun și să-l strângă de gât pe Georgescu. Mai apoi, biserica nu-i o arenă de dispute politice. Dacă unii se pretează la așa ceva, nu-i OK, mai ales din partea lui Georgescu, care era oaspete (venit probabil la pescuit voturi).
Întâmplarea face să fi discutat cu domnul rector cu puțin timp în urmă, pe alt subiect, deci, dacă ar fi fost deranjat de articolul meu, sigur m-ar fi contactat pentru un drept la replică. Aștept cu nerăbdare ca rectorul USVT să-mi transmită că nu-l apreciază pe gurul suveranist, ci dimpotrivă, și voi publica imediat un nou articol.