
Trei tramvaie din lotul de 17 vehicule nepoluante achiziționate pentru îmbunătățirea transportului public au ajuns în oraşul de pe Bega, a informat, vineri, Serviciul comunicare al Primăriei Timişoara.
„Primul tramvai din acest nou lot circulă deja pe linia 5 recent redeschisă, iar al doilea va intra în circulație în curând. Al treilea tramvai se află în prezent în proces de recepționare și de efectuare a probelor. Restul de 14 tramvaie urmează să sosească până la finalul anului.
Proiectul „Achiziția de mijloace de transport nepoluante necesare îmbunătățirii transportului public de călători în Municipiul Timișoara – Runda 2” este o inițiativă esențială pentru oraș și mediul înconjurător. Cu o valoare totală de 308.492.337,40 lei (inclusiv TVA), din care contribuția comunitară se ridică la 259.237.258,32 lei (fără TVA), acest proiect beneficiază de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
Ne dorim ca Timișoara să fie un model de urmat în ceea ce privește transportul public sustenabil și prietenos cu mediul. Obiectivul principal al proiectului este înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public, prin achiziționarea a 17 tramvaie nepoluante, 8 troleibuze cu emisii zero sau cu baterii și 30 de autobuze nepoluante de 10 metri.
CITEŞTE ŞI: Studiu: Peste 66% dintre fete se simt judecate de cei din jur pentru cum se îmbracă, iar 18% dintre copii sunt afectați dacă nu primesc like-uri
Transportul public, în special cel electric, joacă un rol crucial în mobilitatea urbană. Proiectul nostru reflectă angajamentul municipalității pentru un mediu mai curat și un oraș mai prietenos cu locuitorii săi. Obiectivul specific al investiției este de a îmbunătăți condițiile de mobilitate urbană, de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a spori siguranța rutieră prin soluții digitale și ecologice de transport”,se arată în comunicatul PMT.
Sursa foto: Primăria Timişoara


