Ripensia avansează în Cupa României

Echipa antrenată de Cosmin Stan s-a impus cu scorul de 5-0, miercuri, în faţa grupării CSM Şcolar Reşiţa, într-o partidă desfăşurată pe stadionul „Mircea Chivu” din Valea Domanului.

Parcursul Ripensiei din Cupa României continuă. Timişorenii s-au impus fără nici un fel de emoţie pe terenul divizionarei a patra cărăşene CSM Şcolar Reşiţa, punctând de patru ori în prima repriză şi încă o dată după pauză: 5-0!

Meciul de miercuri din turul secund al competiţiei KO a fost controlat de trupa lui Cosmin Stan. Blănaru a punctat primul din centrarea lui Trifu (min. 9). Ungureanu l-a surprins apoi pe portarul advers cu un şut-centrare ce a scuturat plasa (min. 18). Decarul Briciu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut din careu, pasa decisivă purtând semnătura lui Toma (min. 35).

Rolurile de la primul gol s-au inversat puţin înainte de pauză, Trifu fructificând centrarea lui Blănaru (min. 43). 4-0 la pauză şi calificarea era deja jucată. Repriza secundă a mai adus reuşita lui Briciu (min. 62), dar şi alte câteva ratări la poarta gazdei reşiţene.

Ripensia s-a mişcat bine în primul meci oficial al noii stagiuni, arătând poftă de joc şi o bună pregătire fizică.

CSM Şcolar Reşiţa: Toader – Doană, Potocianu, Ţuţu (Costescu ’53), Banac, Negrei, Cheda, Bresneni, Roşca (Ciucur ’60), Marcu (Crina ’81), Szijj (Iancu ’65). Rezerve neutilizate: A. Ungureanu, Bordea, Costescu. Antrenor: Dan Potocianu.