Aproape de o mare surpriză >> BC Mureş – BC SCM Timişoara 92-88

Codaşi în ierarhia Ligii Naţionale de baschet masculin, „leii” bănăţeni au fost la un pas de o victorie mare pe terenul fruntaşei BC Mureş.

Primul meci cu Nenad Mandici pe banca tehnică a fost unul controlat de BC Timişoara până în ultimul sfert.

Alb-violeţii de sub panou au condus la pauza mare cu 54-48, s-au aflat în avantaj şi înaintea celei de-a patra perioade de joc, 74-70, însă trupa din Târgu Mureş s-a impus cu 92-88, preluând şefia şi trimiţând adversara de pe Bega pe ultima poziţie a clasamentului.

În această seară au debutat şi cei trei jucători acontaţi săptămâna trecută. Cea mai bună prestaţie a avut-o Mladen Jeremici, titular şi autor a 20 de puncte în cele 36 de minute petrecute pe parchetul Sălii Sporturilor.

Veselin Veselinov a reuşit 12 puncte, iar Joshua Warren – patru. Principalul realizator al grupării bănăţene a fost Dalibor Djapa (24p).

Pentru BC Timişoara au mai marcat Stefan Zivanovici (9p), Slobodan Dundjerski (8p), Gabriel Toth (6p) şi Zoran Milencovici (5p).

Diferenţa în favoarea gazdelor a făcut-o Goran Martinici, autor a 33 de puncte (9/15 la aruncările de trei puncte).