Victorie ratată în Ardeal >> CFR Cluj – Poli Timişoara 2-2 (1-2)

Ionut Popa 4

Revenit printre titulari, Octavian Drăghici a bifat, luni seară, prima sa „dublă” pentru Poli Timişoara, însă reuşitele sale din minutele 35 şi 41, ultima, să recunoaştem, dintr-o poziţie de ofsaid, nu au fost suficiente pentru ca formaţia bănăţeană să plece cu trei puncte din Gruia.

Scorul final a fost 2-2. Violeţii au condus cu 2-0 şi s-au văzut egalaţi în urma a două lovituri de pedeapsă, ambele transformate de Nascimento, în minutele 43 şi 58.

Aşa cum un gol al vârfului polist poate fi considerat un cadou de la arbitri, al doilea penalty primit de ardeleni merită măcar pus sub semnul întrebării. Şi asta pentru că Străuţ şi Ruiz s-au ciocnit, nefiind vorba, spunem noi, de fault. „Centralul” Florin Chivulete a văzut altceva şi asta este tot ce contează…

Prima execuţie de la punctul cu var a fost dictată pentru un henţ comis în careu de Andrei Artean. N-au fost trei puncte, însă remiza de luni seară este una importantă pentru Poli, ea fiind obţinută pe terenul unei echipe care, fără penalizare, s-ar fi aflat pe podiumul Ligii I.

CFR Cluj: Vâtcă – T. Lopes, Larie, Horj, Camora – L. Rus, Nascimento – C. Chiriţă (Păun ’59), Omrani (Ruiz ’46), Nouvier – Bud (Negruţ ’79). Rezerve neutilizate: Mincă, Peteleu, A. Mureşan, Ene. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Poli Timişoara: Straton – Străuţ, Bocşan, Scutaru, Şeroni – Artean, Poparadu – Bărbuţ (Popovici ’90), Croitoru (Cârstocea ’80), Doman (Vădrariu ’83) – Drăghici. Rezerve neutilizate: Smaranda, Neagu, I. Roşu, Mailat. Antrenor: Ionuţ Popa.